Jak zrobić test w Office 365 dzięki aplikacji Microsoft Forms?

Jeśli jesteś nauczycielem i chcesz sprawdzić wiedze swoich uczniów możesz zrobić test w Office 365 dzięki aplikacji Microsoft Forms.

Możesz stworzyć test z pytaniami zamkniętymi, otwartymi, wymaganymi do wykonania, wyświetlać wskazówki dotyczące pytań, jak również wyświetlać punkty za odpowiedź.

1. Zaloguj się do swojego służbowego konta Microsoft 365.
  2. Przejdź do aplikacji Microsoft Forms.
  3. W obszarze Moje formularze kliknij Nowy test, aby rozpocząć tworzenie testu.

Jak-zrobic-test-w-Office-365-dzieki-aplikacji-Microsoft-Forms
  4. Wpisz nazwę testu. Uwaga: nazwa testu może zawierać maksymalnie 90 znaków, podtytuł 1000 znaków.

5. Następnie kliknij opcję Dodaj nowy, aby dodać pytanie do testu. Wyświetli Ci się kilka propozycji tego jak mają wyglądać pytania: wybór, tekst, ocena, data. Dodatkowo klikając więcej: klasyfikacja, likerta, przekazywanie pliku lub net promoter score. Możesz również podzielić test na sekcję.

Uwaga: Test jest zapisywany automatycznie podczas tworzenia.
  6. Wprowadź kolejno pytania, które chcesz, aby były zawarte w teście.

Jeśli chcesz dodać więcej odpowiedzi kliknij przycisk Dodaj opcję. Wybierz, która odpowiedź jest poprawna. Jeśli pytanie ma kilka odpowiedzi do wyboru, zaznacz opcję Wiele odpowiedzi i zaznacz te, które są prawidłowe. Aby usunąć którąś z odpowiedzi wystarczy kliknąć ikonę kosza na śmieci obok niej. Możesz również ustawić, aby dane pytanie było Wymagane. W lewym dolnym rogu okienka możesz wprowadzić punkty, które uczeń uzyska za prawidłową odpowiedź.
  7. Klikając ikonę wiadomość obok odpowiedzi możesz ustawić informację niestandardowa dla uczniów, którzy wybierają tę opcję jako odpowiedź.

8. Tworząc test z matematyki możesz użyć formuły matematyczne. Kliknij więcej ustawień dla pytania „…”, następnie wybierz opcję matematyczne.

9. Po wprowadzeniu równania, aplikacja podaje nam sugerowane wyniki/odpowiedzi.

Wybierz, które wyniki chcesz dodać jako odpowiedzi lub kliknij dodaj wszystko.
  10. Kiedy Twój test będzie już gotowy wybierz opcję Podgląd znajdującą się w prawym górnym rogu okna projektowania, aby sprawdzić czy wszystko działa tak jak powinno oraz jak test wygląda na komputerze lub urządzeniu przenośnym.

Test możesz udostępnić uczniom za pomocą wygenerowanego linku

lub podpiąć go do zespołu w aplikacji Teams. Aby to zrobić wybierz zespół w którym chcesz dodać test, wybierz „+” na górze zespołu,

zadania-na-lekcji-plan

następnie wybierz Forms i dodaj utworzony przez siebie wcześniej test.

planner
Możesz również wykorzystać kod QR testu, osadzić go na stronie internetowej lub zaprosić uczniów do wyświetlania formularza lub testu pocztą e-mail.

W ustawieniach możesz dostosować test pod swoje wymagania. Możesz np. włączyć lub wyłączyć automatyczne pokazywanie wyników, wybrać kto może wypełnić dany test lub wybrać datę rozpoczęcia oraz zakończenia.

Karolina